Su yaşamak için vücudun gereksinim duyduğu en temel besin öğesidir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin vücudunun %60-75’i sudur. Daha çok sıcak yaz aylarında su tüketimi artış gösterse de kış aylarında da su tüketmek çok önemlidir.

Özellikle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi olan su tek başına zayıflamaya yardımcı olmaz. Ancak yeterli ve dengeli bir beslenme planı ile yeterli su tüketimi kilo vermeye yardımcıdır. Diyet yaparken hiçbir zaman tek yönlü düşünülmemelidir. Su tüketimini arttırdığınız halde besin alımına dikkat etmezseniz kilo vermek bir mucize olabilir.

Susamayı Beklemeden Su İçin

Yetişkin bireylerde günde yaklaşık 2-2,5 lt su içmek metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Bu nedenle susamayı beklemeden su içmelisiniz. Ayrıca su mide de hacim kaplamasından dolayı tokluk hissini de tetikler. Yemeklerden önce 1 büyük bardak su içmek daha az besin almanıza neden olacak ve doygunluk hissetmenizi kolaylaştıracaktır. Yeterli su içen kişilerin cilt elastikiyetleri artar, daha parlak ve genç görünür ve hastalıklara yakalanma riskleri de daha azalır. Unutmayın vücut suyunun %10’unu kaybettiğinde hayati riske girer.

Sıcak Su Zayıflatmaz

Yaygın bir şehir efsanesi de sıcak suyun kilo verdirdiği hatta yağ yaktığı yönündedir. Hiçbir besin veya besin öğesi mucizevi değildir ve direkt olarak yağ yakılmasında görev almaz. Ancak bu süreci hızlandırmaya yardımcı olur. Yeterli su içmekte yağ yakımını hızlandırır ve toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Sıcak su ile soğuk su arasında ki en büyük fark mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi daha hızlı terk ederken sıcak su mide de daha uzun süre kalır. Bu yüzden ılıktan sıcağa yakın su içmek mide hacminin dolu tutulmasına yardımcı olarak daha az besin alımı ve dolayısıyla daha az kalori alımını sayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeterli su içtiğinizi nasıl anlarsınız?

Gün içerisinde su tüketimini kontrol etmenin en basit yolu idrar rengini kontrol etmektir. Eğer yeterli su gün içerinde alınmamışsa idrar rengi koyulaşır. Normalde idrar açık sarı veya şeffaf renkte olmalıdır. Gün içerisinde idrarınızın rengine göre su tüketiminizi ayarlayabilirsiniz.