Diyet yapan bir çok kişi beslenmelerinde aç kalmaktan yakınır. Diyetinizde uzun süre tok tutacak besinleri tüketmek sizi hem daha zinde hissettirecek ve aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olacaktır. İşte kilo verdirirken tok tutan besinler:

Yumurta

Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta bu özelliği sayesinde tok tutan besinlerin başında geliyor. Diyetinizde fazla kalori almak istemiyorsanız haşlanmış olarak veya bol sebzeli menemen olarak tüketebilirsiniz.

Menemen
Tam Buğday Ekmeği

Tam Buğday Ekmeği

Eskiden zayıflama diyetlerinin baş düşmanı olarak gösterilen ekmek artık sofralarımızda hak ettiği değeri görerek baş sıraya oturdu. Özellikle tam tahıllı ekmekler içerdikleri yoğun lif ve kepek nedeniyle uzun süre tok tutma özelliğine sahip. Aynı zamanda B grubu vitaminlerce de zengin olan sofraların olmazsa olmazı ekmeği sofranızdan eksik etmeyin.

Yulaf

Yulafın yapısındaki betaglukan suda çözünebilen bir liftir ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bitkisel bir protein kaynağı olan yulaf bu zengin lif içeriği sayesinde gün boyu zinde ve tok kalmanızı sağlayacaktır. Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşürmek içinde oldukça yararlıdır. Süt veya yoğurdun içine koyarak tüketebileceğiniz yulafı özellikle kahvaltı veya ara öğünlerde tüketmek hem kendinizi zinde hissetmenizi hem de uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Yulaf
Salatalık

Salatalık

Hem idrar söktürücü özelliği hem doyurucu olması hem de oldukça az kaloriye sahip olması nedeniyle salatalık bulunmaz bir besin. Ancak salatalığı kabuklarıyla yemeye özen gösterin. Ayrıca bol C vitamini kaynağı olan dereotuyla yapılan bir kase cacık ara öğününüz için oldukça tok tutacak bir seçenek olacaktır.

Badem

Yağlı tohumlardan badem içeriğinde bulunan yüksek kaliteli protein, birçok mineral ve kaliteli yağ asitleri sayesinde kişileri daha uzun süre tok tutar. Zayıflamak için badem tüketecekseniz çiğ ve tuzsuz badem tüketmeniz faydalı olur. Ayrıca yüksek enerjili bir yiyecek olan bademi yeteri kadar tüketmek fazlasını yememek kilo kontrolü açısından önemlidir.

Badem
Kefir

Kefir

Anavatanı Kafkaslar olan kefir günümüzde pek sık tüketilmemesine karşı son derece sağlıklı fermente süt ürünüdür. Aynı zamanda probiyotik bir ürün olan kefirin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği esansiyel aminoasitler ve zengin vitamin içeriğiyle uzun süre tok tutan besinler arasına girmiştir.

Ispanak

Zengin posa içeriği sayesinde bağırsak sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurken öğünlerinizde sizi tok tutacak bir alternatif de ıspanaktır. Ispanağı özellikle çiğ olarak salatalara ekleyebilir veya az suda haşlayıp zeytinyağıyla lezzetlendirebilirsiniz.

Ispanak
Kurubaklagiller

Kurubaklagiller

Bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagiller yoğun lif içerikleri ve düşük glisemik indeksleri ile zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazları arasındadır. Haftada en az 1 kere yenilmesi gereken kurubaklagiller hem tok tutarlar hem de yüksek kolesterolü ve insülin direnci olan bireylerde fayda sağlarlar.

Kepekli Makarna

Tam buğdaylardan yapılan kepekli makarnalar diyet lifi bakımınca yeterli bir kaynaktır. Bu tür makarnalar sebzeli soslarla veya domatesli bir sosla hazırlanırsa içeriğindeki lif oranı artacağından tok tutma süresi daha da uzar. Hem oldukça lezzetli hem de oldukça besleyici olan bu öğününüzü bir bardak ayran veya kefir ile de zenginleştirebilirsiniz.

Kepekli Makarna
Elma

Elma

Mucizevi besinlerden biri daha. Elma bildiğiniz birçok faydası yanında kan şekerinizi dengeleyerek sizi tok tutuyor. Ara öğünde acıkınca yiyeceğiniz 1 elma veya kaynatıp tarçınla servis edeceğiniz kompostosu hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacak hem de diğer öğüne kadar tok kalmanızı sağlayacaktır. Daha çok lif içermesi için elmayı kabuklarıyla yemeniz daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.