Bayramda sevdiklerinizle birlikte olmanın tadı ve keyfiyle enfes sofralar hazırlarken sağlıklı beslenme kurallarından uzaklaşmayın ki bayramda beslenmeye bağlı sağlık problemleriyle ağzınızın tadı kaçmasın.

Bayramlarda şeker ve tatlı tüketiminin artışı kadar kurban bayramında et tüketimi de fazlalaşmaktadır. Ancak özellikle yeni kesilmiş kurban etleri sindirim problemlerine neden olabilmektedir. Başta kalp damar hastalıkları olan kişiler ile diyabet, obezite ve mide rahatsızlıkları olan kişiler aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalıdırlar.

Yeni kesilmiş hayvan etlerinin sindirimi dinlendirilmiş etlere göre daha zordur ve pişirildiği anda daha sert olabilmektedir. Bu nedenle kurban etleri en az birkaç gün buzdolabında beklettikten sonra pişirilmelidir. Etlerin pişirilmesinde daha sağlıklı olması açısından kızartma yöntemi tercih edilmemeli, onun yerine haşlama, sote, fırın, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Izgara veya mangal da pişirilecek etlerde et ile ateş arasında yeterli mesafe bırakılmalı ve etler direk olarak ateşle temas etmemelidir.

Etler kolay bozulabilen potansiyel riskli besin grubudur. Bu nedenle etlerin saklanması ve pişirilmesi esnasında dikkatli olunmalıdır. Etler buzdolabı poşetine küçük parçalar şeklinde ayırarak derin dondurucuya konulmalıdır. Çözdürmek istediğiniz miktarda eti dondurucudan çıkardıktan sonra buzdolabının üst raflarına veya sebzelik kısmına koyarak çözdürmeli, oda ısında tezgah üzerinde veya kalorifer, ısıtıcı üzerinde asla çözdürmemelisiniz. Bir kez çözdürülen et tekrardan derin dondurucuya konmamalı ve hemen tüketilmelidir.

Bayramda dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar

  • Bayramda sıklıkla et tüketmeye alışık olmayan midenizi rahatlatmak için bir öğünde et yiyorsanız diğer öğünde sindirimi kolay olması bakımından sebze yemekleri tercih edin
  • Vücudumuz etin içindeki demiri kullanabilmek için C vitaminine ihtiyaç duyar. Bu nedenle et yemeklerinin yanında C vitaminince zengin salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri veya taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
  • Eti pişirirken ilave yağ ekleminize gerek yoktur. Etin içinde sizin göremediğiniz iç yağının olduğunu unutmayın ve et yemeklerine yağ ilave etmeyin sebzelerle servis edin.
  • Eti tüketmek için en güzel öğün öğle öğünüdür. Akşam tüketeceğiniz etler sindirim problemlerine, hazımsızlığa ve istenmeyen karın ağrılarına neden olabilir.
  • Bayramda et tüketiminiz arttığından beslenmenizdeki diğer doymuş yağ kaynaklarını bu dönem için çıkarabilirsiniz. Özellikle kalp-damar hastalığı olan kişiler bu dönemde yumurtayı beslenmelerinden çıkartabilirler ve tereyağı, süt, peynir tüketimlerinde sınırlandırmaya gidilebilir veya az yağlı ürünleri tercih edebilirler.
  • Meyve tüketimi C vitamini açısından önemlidir ve bayram boyunca atlanmamalıdır.
  • Tatlı ve çikolata tüketiminde sınırlandırmalara gidilmeli her ikram edilen tatlı yenmemelidir. Özellikle sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tercih edilmelidir.
  • Yemeklerden önce oda sıcaklığında su içmek sindirime yardımcı olacaktır. Günde toplam 2-2.5 lt su içilmelidir.
  • Hareketsiz kalmaktan kaçınılmalı yemeklerden yaklaşık 1-2 saat sonra küçük yürüyüşler yapılmalıdır.

Sağlıklı ve formda geçecek bayramlar dilerim.