Malum yaz ayındayız ve havalar hala mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu sıcaklarda hiçbirimiz iftarda o sıcacık, dumanı tüten ve mis kokan çorbalardan içmek istemiyoruz. Ancak hal böyle olunca ve diyetisyenlerde iftarda orucunuzu çorbayla açın hem midenizi rahatlatır hem de bir anda yüklenmemiş olursunuz yemeğe derken bu ikilemde ne yapmalısınız?

Cevabı kolay. İftarınızda çorbanız olsun ancak soğuk olsun diyor Diyetisyen Zeynep Subaşı. Soğuk çorbalar hem yaz aylarına uyumlu olmalarından hem de mide dostu olmalarından dolayı, işkence gibi gelen sıcak çorbayı içmek zorunda bırakmıyor bizleri. İşte size muhteşem faydalı ve serinletici bir yaz çorbası tarifi…

Soğuk Çorba (Ayran aşı veya ayran çorbası gibi isimlerde alabiliyor)

Malzemeler:

  • Yarım kilo süzme yoğurt
  • 2 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 su bardağı nohut
  • ½ su bardağı kuru fasulye
  • Taze nane
  • Tuz

Aşurelik buğdayı ayıklayıp yıkayın. Daha kolay pişsin isterseniz geceden buğdayı ıslatabilirisiniz. Nohutu ve fasulyeyi de geceden ıslatın ve sabah buğdayları düdüklü tencerede yaklaşık 20 dak. kaynatın. Nohutu ve kuru fasulyeyi de düdüklü tencerede birlikte haşladıktan sonra soğumaya bırakın. Ayrı bir kapta süzme yoğurdu iyice çırpıp üzerine ayran kıvamına gelene kadar su ilave edin. Haşladığınız buğdayları, nohutu ve fasulyeyi de ayrana ilave edip tuzunu da koyun. İnce ince doğranmış taze naneyi de çorbanıza katın. Soğuması için buzdolabında servis edilecek saate kadar bekleyin.

İşte tarif bu kadar basit….Bu çorba için bir öneri. Çorbanızı sadece aşurelik buğdayla veya sadece aşurelik buğday ve nohutla da yapabilirsiniz.

Ayrıca nohut ve kuru fasulye gaz yapıcı özelliklerinden dolayı istemeyen kişilerde eklenmeyebilir. Bu gibi bir şikayetiniz varsa ve sahurda bu çorbadan tüketmek istiyorsanız size sadece buğdayla yaptığınız çorbayı öneririm.

Afiyet olsun…